MASSIMO SANSAVINI

Włochy.Dzieła sztuki i dekoracje z drewna łodzi z Lampedusy

Włoski artysta Massimo Sansavini wykonuje zabawki, dekoracje, dzieła sztuki z drewna z łodzi uchodźców, którymi przypłynęli na Lampedusę. Jako jedyny ma on prawo wstępu na wielkie składowisko łodzi na wyspie, gdzie znajduje materiał do swych prac.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej

Z pomalowanych kawałków drewna szkutniczego Sansavini tworzy dekoracje w formie rybek, domków, gwiazdek, serduszek, sugestywne rzeźby, kolaże i ścienne ozdoby. Do swych prac wykorzystuje także stery z łodzi.

Tą nową twórczością absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Rawennie zajął się we wrześniu ubiegłego roku, kiedy jako jedyny artysta otrzymał od miejscowego sądu prawo wstępu na teren ogromnego cmentarzyska skonfiskowanych łodzi uchodźców, gromadzonych w dawnej amerykańskiej bazie wojskowej na Lampedusie.

Sąd zgodził się na to, aby zabierał stamtąd potrzebne mu drewno.

Każdy z wykonanych z tego materiału przedmiotów, podkreśla się, w sugestywny sposób opowiada o obecnej fali migracji na włoską wyspę, będącą jej symbolem.

Sansavini prezentuje swe prace na wędrownej wystawie “Tour Operator”. Jak zapowiedziano, ekspozycja trafi także do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli – podał dziennik “La Repubblica”.

GAZETA WYBORCZA – articolo da Gazeta Wyborcza – maggio 2016